Greek Version » Aνακοινώσεις, Εκδηλώσεις, Δραστηριότητες » Εκδηλώσεις » Ημερίδες

4. Tagung junger GermanistInnen der Universität Athen

Το Σωματείο των Μεταπτυχιακών Φοιτητών του Τμήματος Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας οργανώνει το τέταρτο κατά σειρά συνέδριό του. Το συνέδριο θα πραγματοποιηθεί στις 23. και 24. Νοεμβρίου 2023 στο αμφ. Ι. Δρακόπουλος του ΕΚΠΑ (Πανεπιστημίου 30).

Για περισσότερες πληροφορίες δείτε το πρόγραμμα.

Το Σωματείο Μεταπτυχιακών Σπουδών Γερμανικής γλώσσας και λογοτεχνίας μεταφράζει...

Το Σωματείο Μεταπτυχιακών Σπουδών Γερμανικής γλώσσας και λογοτεχνίας συμβάλλει στην εξέλιξη του τμήματος με το μεταφραστικό του έργο. Οι εκδόσεις ΚΡΙΤΙΚΗ ανέλαβαν  το 2021 την έκδοση του βιβλίου του οποίου η μετάφραση εκπονήθηκε από ομάδα μελών του Σωματείου. Η Γερμανική Πρεσβεία στην Αθήνα στήριξε εξ ολοκλήρου οικονομικά την προσπάθεια και συνέβαλε στο να γίνει γνωστός ο συγγραφέας Kurt Tucholsky στο ελληνικό αναγνωστικό κοινό.

Δείτε την ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ online

Δείτε εδώ μιοα σύντομη ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΣΩΜΑΤΕΙΟΥ ΚΑΙ ΒΙΒΛΙΟΥ

Ηχητικό απόσπασμα από το βιβλίο

2019: 3η ημερίδα των Μεταπτυχιακών Φοιτητών και των Υποψηφίων Διδακτόρων του Τμήματος Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών